ראשי| רישום חבר חדש| מילון למרכיבי מוצרים קוסמטיים| צור קשר
אודות| להרשמה לקוסמטיקאיות| פורום קוסמטיקה רפואית| קוסמטיקאיות מומלצות| חנות האתר

הנך נמצא כאן  דף הבית >>>  שאלות? תשובות!  >>>  הטיפול בעור הבוגר

  שלחו אליי מאמרים וידיעות     הדפס מאמר     שלח לחבר   הטיפול באזור העיניים
מאת: רונית שגבמה המיוחד באזור סביב העיניים?
 
העור שלנו איננו זהה באזורים השונים של הגוף. העור בעקבי כפות הרגליים הוא עבה וקשיח, בעור הקרקפת זרועים זקיקי שיער רבים, ובעור האף והלחיים ישנן בלוטות רבות ופעילות של שומן.
לעור שסביב העיניים יש מאפיינים שמייחדים אותו משאר אזורי הגוף:
-          אין בו למעשה שום בלוטות חלב, מה שהופך אותו למועד ליובש.
-          הוא דק בהרבה,  ורגיש יותר מהעור בשאר הפנים.
-          יש בו רשת צפופה של נימי דם, ושכבת דקה ביותר ומינימאלית של שומן תת עורי. נתונים אלה גורמים לאזור העיניים לנטייה מוגברת לנפיחויות.
-          האזור הזה מאופיין בתנועתיות רבה של העיניים, מצמוץ והבעות פנים.
 
השילוב של כל אלה מביא לכך, שאזור העיניים הוא הראשון בו יופיעו סימני הגיל.
 
מדוע העור באזור העיניים מצריך תשומת לב מיוחדת?
 
רובנו היינו רוצים להיראות צעירים מגילנו. אם נסתכל בפניהם של בני 25 ובני 35, נבחין שההבדל העיקרי הוא בד"כ באזור העיניים. אצל בני 35 בד"כ נראה קמטוטים דקים ושקיות מתחת לעיניים, לכמה מהם יהיו אף קמטוטי צמוק בזוויות החיצוניות של העיניים. כשאנו מנסים להעריך את גילו של מישהו, ההופעה של אזור העיניים היא תמיד אחד מהגורמים העיקריים. לכן, אם נרצה להמשיך ולהיראות צעיר לאורך זמן, שיגרת הטיפוח הרגילה איננה מספיקה. נצטרך להתמודד עם נטיית העור באזור העיניים להזדקן מהר יותר משאר אזורי הפנים.
 
 
הצעד הראשון: לצמצם נזקים
 
כיוון שהעור באזור העיניים הוא עדין, יש להקפיד ולצמצם את החשיפה למס` גורמים מזיקים:
 
הגנה מקרני UV
העור באזור זה רגיש במיוחד לקרני UV. חיוני להגן הן נגד UVA והן נגד UVB. כדי להגביר את ההגנה באזור כדאי להצטייד במשקפיים המגנות נגד שני אורכי הגל האלה,  ושהן רחבות מספיק להגן על כל האזור שסביב העיניים. בעניין קרינת השמש, יש לזכור: קרינת השמש בחורף איננה פחות מזיקה,למרות שהיא פחות "מורגשת". גם באזורים מוצלים ישנה קרינת שמש, וגם מבעד לעננים. קרני השמש חודרות גם מבעד לחלונות המכונית, וחלונות המשרד. למבלים שעות בנסיעה ובדרכים, יש להביא בחשבון שהחשיפה מבעד לחלונות הרכב היא מסוכנת באותה מידה כמו שהות לאותו פרק זמן מחוץ לרכב. לכן, יש להשתמש במקדמי הגנה לאורך כל השנה, על כל האזורים החשופים.
 
הימנעו מגירוי העור
גירוי העור ודלקת, שלרוב הולכים ביחד, תורמים מאד להזדקנות העור ע"י יצירת כמויות גדולות של רדיקלים חופשיים. העור סביב העיניים מאד מועד לגירוי. חלק ממוצרי הטיפוח עלולים להיות מגרים מדי לעור זה. למשל, קרמים ריחניים – המכילים בושם או תמציות צמחים. קטיגוריה אחרת הוא חומרי אנטי-אייג`ינג, כמו למשל רטין A הגורם לרוב ליובש בעור וגירוי, בפרט באזור העיניים. אם אתה משתמש ברטין A אך יש לך יובש מתמשך וגירוי מסביב לעיניים, רוב הסיכויים הם שהנזק רב מהתועלת.  כנ"ל לגבי חומצות אלפא הידרוקסיות, שלעתים מגרות את העור סביב לעיניים, ובמיוחד כאשר משתמשים בריכוזים גבוהים או ב-PH מתחת ל-3.5.
 
אם אתה מתכוון להשתמש במוצר לעיניים המכיל מרכיבים הידועים כגורמי גירוי בעור (לדוגמה: רטין A, חומצות אלפא הידרוקסיות, ריכוז גבוה של ויטמין C, פפאין, ברומלין) – כדאי לקחת לתשומת לב את ההנחיות הבאות:
-          התחל עם הריכוז הנמוך ביותר האפשרי של מרכיבים פעילים. רק אם לא מתפתח שום גירוי לאחר שבועיים, שקול להעלות את החוזק אם צריך. זכור שריכוזים נמוכים יותר של  מרכיבים פעילים הם  פעמים רבות  יעילים באזור העיניים בגלל שהחדירה באזור זה היא טובה יותר מאשר בשאר הפנים.
-          לפני שתנסה מוצר מתחת לעיניים, נסה אותו בצד הפנימי של הזרוע (אזור רגיש יחסית),  ולאחר מכן על הפנים אולם באזור מרוחק מהעיניים.
-          יצרנים רבים משווקים קרמים לעיניים שההבדל היחידי ביניהם לקרם הלחות הרגיל הינו הגודל הקטן יותר, והמחיר הגבוה יותר. יחד עם זאת, אם אזור העיניים אצלך סובל מיובש בשונה משאר אזורי הפנים, כדאי להשתמש בקרם עשיר יותר (קרם עיניים או קרם עשיר אחר) שאיננו מכיל חומרי בישום או חומרים מגרים אחרים וכן עם  מקדם הגנה מתאים.
-          אם מתפתח גירוי משמעותי, הפסק את השימוש במוצר. אם מתפתח גירוי קל, כדאי להשתמש בחומר מרגיע, ישנן משחות שונות המכילות מרכיבים המרגיעים את העור. אפשר להשיג גם בבית המרקחת.  אם הגירוי ממשיך, הפסק את השימוש במוצר.
 
שימוש ביקורתי באיפור
מוצרי איפור מכילים לעיתים קרובות חומרים המגרים את העור. למען בריאות העור לטווח הארוך, כדאי למעט בשימוש באיפור, במיוחד באזור העיניים. סוג האיפור שמתוכנן להחזיק מעמד לזמן ארוך עלול להיות מזיק במיוחד. זאת כיוון שהוא בד"כ  להכיל כימיקלים מזיקים, ובנוסף מצריך שימוש בדטרגנטים או סבונים מגרים לצורך הסרתו המלאה.  
 
המנע עד כמה שניתן מלמצמץ
קל יותר להציע מאשר לבצע, אבל....  כיווץ העיניים יוצר קמטי הבעה הידועים כ-crows feet. אנשים רבים ממצמצים מבלי לדעת על כך. שאל אנשים הרואים אותך ביומיום האם אתה נוטה למצמץ. מצמוץ נפוץ בקרב קצרי-ראייה שאינם משתמשים במשקפיים או שהמשקפיים אינם מתאימים. אם אינך רואה ברור, יש סיכוי שאתה נוטה למצמץ. המפתח להימנעות ממצמוץ הוא להיות מודע לכך וכן להתאים משקפיים.
 
 
נפיחות באזור העיניים
 
 
נפיחות באזור העיניים היא ביטוי שכיח של בצקת קלה בפנים. בצקת היא עודף הצטברות נוזלים ברקמה רכה, הנראית כנפיחות.  בצקת מותחת את העור ולבסוף גורמת לקמטים ונפילת העור. העור באזור העיניים הוא מועד במיוחד לבצקת בשל הרשת הצפופה של כלי דם והעדר רקמת שומן תומכת.
חשוב לדעת שבצקת משמעותית (במיוחד אם היא לא מוגבלת רק לפנים) עלולה להיות סימן לבעיה בריאותית, כמו אי ספיקת כליות או שחמת הכבד, ומצריכה בדיקה של רופא. מספר אלרגיות עלולות גם הן ליצור נפיחות בפנים. אם יש לך נפיחות קבועה בדוק אם יש לך רגישות לרכיב כלשהוא בסביבתך, במזון או במוצרי טיפוח העור.
על כל פנים, מצב שכיח יותר הוא נפיחות בבוקר הנעלמת במשך היום, הנגרמת בשל גורמים הקשורים בסגנון החיים יותר מאשר בעיות בריאות.
חשוב לצמצם את הנפיחות בבוקר. לאו דווקא בגלל שהיא מהווה מטרד אסתטי זמני, אלה בגלל התרומה הגדולה שלה לתהליך הזדקנות העור סביב העיניים.  הנה כמה דברים שניתן לעשות:
-          לישון על הגב. כשאתה ישן עם הפנים למטה או אפילו על הצד, לחץ הדם בכלי הדם בפנים הוא גבוה יותר בשל כוח המשיכה והמגע עם הכרית. שינה על הגב פותרת בעיה זאת.
-          אל תצרוך נוזלים רבים מדי מאוחר בלילה. במהלך השינה כלי הדם נוטים להירגע. אם בזמן זה הגוף מלא בנוזלים,  הנוזל שינוע מכלי הדם לתוך החלל הבין תאי יהיה רב מכמות הנוזל שמנוקז אל תוכם. התוצאה נטו היא נפיחות. באופן כללי, זה בריא לשתות הרבה מים. אולם, נסה לצרוך את רוב המים בבוקר ואחה"צ, ולשתות פחות בערב.
-          הגבל את צריכת המלח. מלח, בפרט מלח שולחן, עוזר לשמר מים בגוף ומעודד היווצרות בצקת. קח בחשבון שגם אם אינך מגזים בתוספת מלח לאוכל, רוב המאכלים המעובדים מכילים הרבה מלח. דוגמאות: צ`יפס, חטיפים, בשר מעובד וגבינות. הקטנת צריכת המלח יכולה לתרום גם להקטנת יתר לחץ-דם.
-          אם אתה צורך אלכוהול, ווסת את הצריכה שלו והמנע מלשתות מאוחר. אלכוהול ומס` תרופות תורמים לנפיחות ע"י עידוד הצטברות נוזלים בחלל החוץ תאי. כמובן שאין לשנות את שיגרת התרופות מבלי להתייעץ עם רופא. אם אתה חש שתרופה מסוימת מגבירה נפיחות, שוחח עם הרופא על האפשרות של תכשיר אחר ללא תופעת לוואי זאת.
-          עייפות וחסר שינה עשויים לתרום לנפיחות ובעיות נוספות של אזור העינים.
-          גם אם לא הצלחנו למנוע את נפיחות העיניים בבוקר, אפשר להפחית אותה מהר יחסית וכך לצמצם את הנזק שהיא גורמת לעור. המפתח להפחית נפיחות הוא להקטין את זרימת הנוזל אל תוך הרקמות ולהגביר זרימת נוזל מהרקמות אל תוך כלי הדם. כדי להגביר את הזרימה החוצה מן הרקמות אל כלי הדם, היציבה הנדרשת היא אופקית דהיינו עמידה או ישיבה. אפשר לנסות גם את הגישות הבאות: (זכור שהגזמה בלחץ על כלי דם עלולה להזיק. היה זהיר, ואל תיישם מספר פתרונות בו זמנית):
·         חשיפת הפנים לסביבה קרה: בעונת החורף ניתן לשהות 10-15 דקות בחוץ. בקיץ, אפשר לקרר את הפנים עם מי קרח. זהירות, קירור יתר עלול להזיק. קרר את הפנים לסירוגין, החזק את האריזה עם הקרח על הפנים, למשך זמן, והפסק. חזור על הפעולה אם צריך, בשנית. אין להחזיק קרח על הפנים ליותר מ-30 שניות. אין להחזיק את הקרח ישירות כנגד גלגל העין. כל הפעולה לא תארך יותר מ-5 דקות. הפסק אם אתה מרגיש רדימות/חוסר תחושה, כאב או כל תחושה בלתי רגילה.
·         Preperation H – מרח כמות קטנה מזה על אזורי הנפיחות מתחת לעיניים. במקור פרפריישן H  נמכרת בבתי מרקחת לטיפול בטחורים, אך היא עובדת  גם על נפיחות. תכשיר זה מכיל חומר המצר כלי דם בצורה יעילה – פנילאפרין (Phenylephrine). הצרה מוגזמת של כלי הדם עלולה להיות מלווה בתופעת לוואי-כאבי ראש. אין להשתמש בזה לנפיחות יותר מפעם/פעמיים בשבוע, ויש לשים רק כמויות קטנות.
·         קומפרס של שקיות תה קרות. הנח את השקית במים חמים, השרה למס` שניות, עטוף אותו בעטיפת פלסטיק ומקם אותו במקרר לחצי שעה. אח"כ שים את השקיק הקר והלח על עיניים עצומות. השען והרגע לעשר/עשרים דקות. פוליפנולים של תה פועלים כעוצר דימום, המהדק את העור בעוד הקפאין בתה מאפשר ניקוז של הנוזל מהשטח הבין תאי.
·         קרמי עיניים עם קפאין: כמה מקרמי העיניים מכילים קפאין, המפחית נפיחות ע"י סיוע לניקוז נוזלים מהחלל הבין תאי.
 
 
חומרים פעילים ואזור העיניים
 
אין צורך למרוח את קרם העיניים ממש מתחת לקו הריסים, אלא רחוק יותר - באזור הגבול הגרמי של ארובת העין.  התנועות הרבות באזור זה תעברנה ותפזרנה את הקרם.

חומרים פעילים חיוניים בקרם טיפולי לאזור העיניים הם, בין השאר:
 
רטינול
רטינול הוא ויטמין A. נגזרות ויטמין A הוכחו במחקרים רבים כמשפיעים על הפחתה בקמטוטים וקמטים קלים. למעשה, הן  אחד מהאמצעים הנפוצים ביותר במלחמה בהזדקנות העור.
אולם -יש לחומר הזה חיסרון:  אחת מתופעות הלוואי השכיחות שלו הוא גירוי העור.  גירוי מתמשך של העור, הוא גם לא נוח וגם עלול להוביל להאצה בהזדקנות העור. זה חשוב במיוחד כאשר מדובר בעור הרגיש באזור העיניים. לכן יש להתחיל את השימוש במינון נמוך של רטינול, ואם גם המינון בתכשיר שקניתם מגרה את העור, אפשר למהול את התכשיר לפני המריחה עם קרם לחות, ביחס של חצי חצי, ולהתקדם בהדרגה ל-2/3 חומר פעיל ואח"כ למינון לא מהול.
חומצות אלפא הידרוקסיות - AHA
 
AHA , כגון חומצה  גליקולית וחומצה לקטית, היו בין ה"כוכבים" של העשור האחרון בטיפוח העור. יש מחקרים רבים המראים כי שימוש נכון בהן מפחית נזקי שמש ומשפר מעט קמטוטים וקמטים דקים. מצד שני, המחקרים מעלים כי שימוש מוגזם או לא נכון ב- AHA עלול להאיץ הזדקנות העור ע"י יצירת גירוי ודלקת. זה נכון במיוחד לגבי אזור העיניים בגלל רגישותו .
AHA עובדות בשני אופנים: ראשית, הן יוצרות סביבה חומצית, המעודדת את היפרדות התאים המתים מעל שטח פני העור ומאפשרות קילוף.  אם היתרון של AHA היה רק חומציות, אזי כמעט כל חומצה אורגנית הייתה טובה לאנטי-אייג`ינג. אבל ישנו יתרון נוסף לחומצות ההידרוקסיות: המבנה המיוחד שלהם משפיע על יצירת קולגן ואלסטין, על רמות הרדיקלים החופשיים ועל יצירת השומן בעור.
צריך להדגיש, שהגזמה בשימוש ב-AHA ועם PH נמוך מדי עלולה ליצור בעיות. חומציות מוגזמת עוברת מעבר לקילוף עדין ויכולה להזיק לתאי העור ולמטריקס, מה שיגרום לגירוי ודלקת. כדי להימנע מבעיות אלה, ה-AHA בהן נשתמש באזור העיניים צריכות להיות מ-6% עד 10% עם PH מ-3.5 עד 4.5. אם מתפתח גירוי, אפשר לעבור ל-PH גבוה יותר או ריכוז נמוך יותר של חומצות. משחות מרגיעות עשויות להועיל גם כן.
אם, למרות שימוש זהיר בחומצות ההידרוקסיות, יש עדיין גירוי, יש להפסיק א השימוש בהן  באזור העיניים, ולשקול חלופות אחרות.

למידע נוסף על החומצות ההידרוקסיות


ויטמין C
עשרות מחקרים הוכיחו כי ויטמין C  הנמרח על העור מעודד יצירת קולגן .  ויטמין C הוא גם נוגד חמצון חשוב. והוא גם מסייע לשמירת הלחות בעור. תכונות אלה הופכות אותו לסוכן אנטי אייג`ינג טוב. אולם ויטמין C הטבעי (החומצה האסקורבית), בריכוזים האפקטיביים היא חומצית מאד, מגרה את העור ולא יציבה. חברות רבות מייצרות מוצרים על בסיס ויט` C, לצורותיו.  אך לא כל המוצרים הם אפקטיביים, ובין אלה שכן, לא כולם מתאימים לשימוש באזור העיניים.
ישנן כמה נגזרות של ויטמין C שאינן חומציות (לאחר שעברו ניטרול) ולכן אינן מגרות את העור. לכל אחת מהן יש את הריכוז האופטימלי שנמצא במחקרים כיעיל במריחה על העור, אם כי יש לשים לב שבחלק מנגזרות (או צורות ) הויטמין לא נחקרה ההשפעה לטווח ארוך. כדי לא להכביר בפרטים טכניים, נסכם כי לא כל פורמולה הנה מרוכזת מספיק, מתוכננת בצורה שלא תגרה את העור, תגיע למקומות הנכונים בעור וגם תשמור על יציבות המרכיב הפעיל. המוצרים הטובים עלולים להיות יקרים –אם כי לא כל סרום יקר הוא בהכרח טוב.  אבל כדאי להשקיע בבחירת המוצר הנכון, כיוון שהשימוש הנכון בויטמין C נותן תוצאות טובות ונראות לעין.

למידע נוסף על ויטמין C
 

פפטידים ביומימטיים

הפפטידים הביומימטיים שייכים לדור החדש של סוכני אנטי אייג`ינג. הם ממצקים, מעודדים יצור קולגן וחומצה היילורונית,  מעדנים קמטוטים ומגבירים את לחות העור. יתרונם בכך שהם אינם מגרים את העור ולכן הם מתאימים במיוחד לטיפול באזור הרגיש של העיניים. 

לקריאה בנושא הפפטידים הביומימטיים


  
©כל הזכויות שמורות לביופור 1-800-200-320