ראשי| רישום חבר חדש| מילון למרכיבי מוצרים קוסמטיים| צור קשר
אודות| להרשמה לקוסמטיקאיות| פורום קוסמטיקה רפואית| קוסמטיקאיות מומלצות| חנות האתר


עיגולים שחורים מסביב לעיניים
מאת: רונית שגב, Bsc,. MA

עיגולים שחורים יכולים להיגרם ממספר גורמים, וכל אחד מהם מכתיב דרך אחרת של טיפול (אם בכלל). גורמים אלה יכולים להיות: נזק מהשמש, כלי דם שנראים מבעד לעור, גירוי, וגם פיגמנט טבעי כהה שיכול להופיע באזור זה. העיגולים יכולים גם להיגרם מצל טבעי שנופל על האזור, וגורם לו להראות כהה יותר. בנוסף,  אזורים כהים יכולים להיות תוצאה של עור יבש שגורם לאזור להיראות עייף ונפול.
 
ברוב המקרים הגורם לעיגולים האלה הוא התרבות של כלי דם, ביחד עם הידקקות שכבת השומן התת עורי.
יש הנחה שויטמין K יכול לשפר את התופעה. ישנם קרמים המכילים 2-5% ויטמין K . אולם, מעבר לאמונה הזאת, ויט` K מביא רק לעתים רחוקות להיעלמות מוחלטת של עיגולים כהים. תיאורטית, גורמים המחזקים כלי דם יכולים להפחית את התופעה של עיגולים כהים מסיבה וסקולרית (כלי-דם). יש מספר תמציות צמחים שהראו שיפור בבעיות כלי דם ע"י חיזוק קירותיהם, והם משמשים בתכשירים לצמצום הנפיחות באזור זה.  אך יעילותם עבור עיגולים כהים לא נחקרה.
לעתים העיגולים השחורים נגרמים פשוט מעייפות וחסר שינה.
במקרים נדירים, העיגולים הכהים הם בשל פיגמנטציה. במקרה הזה אפשר להשתמש בקרמי הבהרה, כמו הידרוקינון או חומצה קוג`ית. אך לרוב העיגולים הכהים מערבים גם גורמים וסקולריים וגם פיגמנטציה. חומרים  מבהירים הם פוטנציאל לגירוי העור וצריך להשתמש בהם רק אם יש אינדיקציה ברורה . אין להשתמש בהם לפני ייעוץ עם דרמטולוג, שייעץ בין השאר גם לגבי סוג חומר ההבהרה המתאים ביותר לסוג העור שלך. 
בהזדמנות זאת אדגיש את הכלל החשוב של: יש להמנע בכל מחיר מלגרות את העור! גירוי העור ומצבי דלקת הם מחוללי אייג`ינג - הזדקנות העור. גירוי ודלקת משחררים רדיקלים חופשיים, שאלה גורמים להזדקנות העור. אזור העיניים הוא רגיש ביותר, עובי העור באזור העפעף התחתון הוא הדק ביותר בגוף. לכן האזור מאד חדיר לחומרים הנמרחים עליו. מריחת קרמים עם חומרים המגרים את העור (כמו הידרוקינון, רטינול, חומצות הידרוקסיות) עלול לגרום לגירוי, ולהאיץ את הזדקנות העור העדין הזה, שממילא מזדקן מהר יותר משאר אזורי הפנים (ראו כתבה נפרדת על הטיפול באזור העיניים). כל התחלת טיפול באזור זה בחומרים מגרים - במידה והומלץ לכם ע"י גורם מקצועי - תהיה בהדרגה. למשל: פעמיים בשבוע, למשך מס` שעות בערב. אם הטיפול הזה עבר בשלום - אפשר לעבור לתדירות קצת יותר גבוהה, בהדרגה. וכן הלאה.
אם התפתחה תגובה שנראית כמו גירוי - יובש קיצוני, עקצוץ, אדמומיות - יש להפסיק את הטיפול ולמרוח משחה מרגיעה על האזור (כמו למשל ביאפין).  
©כל הזכויות שמורות לביופור 1-800-200-320